Sprężarki, często określane także mianem kompresorów, służą do generowania wyższego ciśnienia gazu lub wymuszania jego przepływu. Na rynku są dwa, główne rodzaje tego typu urządzeń, czyli sprężarki tłokowe i śrubowe. Czym różnią się pomiędzy sobą?



Sprężarki śrubowe

W urządzeniach tych źródłem mocy są wirujące śruby, pomiędzy które dostaje się powietrze, w wyniku czego dochodzi do jego sprężenia. Zaletą tych urządzeń jest możliwość pracy w trybie ciągłym, dlatego sprawdzają się w przemyśle maszynowym, morskim, elektronicznym, a nawet w lotniczym, przy czym, szczególnie w przypadku tego ostatniego, muszą to być sprężarki o odpowiednich parametrach wydajnościowych. Dodatkową zaletą opisywanych sprężarek jest ich cicha praca.

Sprężarki tłokowe

Zasada działania sprężarek tłokowych polega na pobieraniu powietrza i zmniejszaniu jego objętości dzięki ruchowi posuwistemu tłoka (wydajność tego procesu zależy przede wszystkim od wymiarów cylindra). Ich zaletą jest łatwość montażu i niższa cena w porównaniu ze sprężarkami śrubowymi, dlatego też znajdują zastosowanie przede wszystkim w niewielkich warsztatach lakierniczych, ślusarskich lub w serwisach ogumienia. W ich przypadku nie ma też konieczności specjalistycznej obsługi, gdyż sposób ich obsługiwania jest stosunkowo prosty. Ich wadą jest generowanie dużego hałasu, który może przekraczać nawet 96 dB (w przypadku sprężarek śrubowych jest to około 63 dB).

Które urządzenie wybrać?

Jak widać, różnice pomiędzy obydwoma typami urządzeń są dość istotne, dlatego wybór konkretnego będzie zależał przede wszystkim od tego, w jakiej branży będą wykorzystywane. W przypadku ciągłego użytkowania sprawdzą się droższe, aczkolwiek niezawodne sprężarki śrubowe, natomiast do okazjonalnej pracy znakomicie posłużą sprężarki tłokowe. Ważnym kryterium przy wyborze będzie także wymagane ciśnienie pracy, a także co dokładnie ma zasilać urządzenie. Obydwa typy urządzeń mamy w ofercie naszej firmy.